נתפסת על מהירות מופרזת? זה מה שניתן לעשות (וכדאי במהירות)

נהגים רבים מוצאים את עצמם עוברים לא אחת עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. חלקם בוחרים לחרוג מן המהירות המותרת מסיבות שונות, וחלקם עושים זאת בהיסח הדעת ללא כל כוונה. עם זאת מדובר בעבירה מסכנת חיים ועל כן אין להקל בה ראש.
עבירת הנהיגה במהירות מופרזת היא עבירה נפוצה מאוד. המהירות המקסימלית המותרת בכבישי ישראל מפורטת בתקנה 54 לתקנות התעבורה התשכ"א- 1961. אכיפת המהירות המותרת נעשית בעיקר על ידי מצלמות אלקטרוניות, מצלמות, דבורה שוטרי תנועה וממל"ז.

האם מדובר בעבירה חמורה?

נהיגה במהירות מופרזת נחשבת לעבירת תנועה נפוצה ומסוכנת מאוד. מהירות הנהיגה היא אחד הגורמים העיקריים לתאונות בכביש. מהירות הנהיגה משפיעה על הסיכוי להיות מעורב בתאונת דרכים ועל חומרת התאונה. ככל שמהירות הנסיעה עולה, כך עולה גם ההסתברות להתרחשותה של תאונת דרכים. עם זאת חשוב לציין כי חומרת העבירה נמדדת ביחס לגובה החריגה מן המהירות המותרת. ככל שהחריגה מן המהירות המותרת משמעותית יותר, כך גם העונש יהיה חמור יותר.

מהו העונש על מהירות מופרזת?

העונש על חריגה ממגבלת המהירות המותרת תלוי בגובה החריגה. 

 • העונש על נסיעה במהירות של 20 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית או במהירות של 25 קמ"ש מעל המותר בדרך בינעירונית הינו קנס של 250 ₪ ללא נקודות.
 • העונש על נסיעה במהירות של 21-30 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית או של 26-40 קמ"ש בדרך בינעירונית הינו קנס של 750 ₪ ו- 8 נקודות.
 • העונש על נסיעה במהירות של 31-40 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית או 40-50 קמ"ש מעל המותר בדרך בינעירונית הינו קנס של 1,500 ₪ ו- 10 נקודות.
 • נסיעה במהירות של 41 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית או של 51 קמ"ש מעל המותר בדרך בינעירונית תוביל לזימון לדיון בבית המשפט לענייני תעבורה.

ראו גם: מה העונש על נהיגה בשכרות?

אמצעים מרכזיים העומדים לרשות המשטרה למדידת מהירות

 מד מהירות לייזר (ממל"ז) – מכשיר הפועל באמצעות שליחת קרן לייזר. בית המשפט פסק כי מדובר במכשיר אמין אך זאת בכפוף ל- 3 תנאים:  

 1. ההפעלה מבוצעת על ידי מפעיל מיומן.
 2. ההפעלה נעשית לפי הוראות היצרן.
 3. למכשיר בוצעו בדיקות שגרתיות ותקופתיות כנדרש על פי ההוראות בטרם ההפעלה.

בנוסף בית המשפט חידד את הוראות ההפעלה לשוטר המפעיל את המכשיר, וקבע כי יש להקפיד עליהן.

מד-מהירות אלקטרוני לרכב – מכשיר המוצב לרוב בתוך ניידת המשטרה או על חצובה מחוצה לה. במכשיר זה ניתן לעשות שימוש ידני או אוטומטי.

מצלמות מהירות – מצלמות דיגיטליות המותקנות בכבישים ובצמתים. התצלום מועבר באופן אוטומטי למרכז השליטה ובקרה, בו התצלום עובר בקרה אנושית על-ידי שוטר ולאחר אישורו מופק הדוח.

דבורה – מכשיר למדידת מהירות באמצעות רדאר המודד מהירות על פי עקרון דופלר. 

מה ניתן לעשות אם קיבלתי דו"ח לא מוצדק על מהירות מופרזת?

 • אם בעל רכב קיבל דו"ח על מהירות מופרזת כאשר אדם אחר נהג ברכב – יש לבצע הסבת דו"ח תנועה בתוך 90 ימים מיום המצאת הדו"ח לבעל הרכב. ההסבה תתבצע על ידי חתימת הנהג על תצהיר אשר יאומת בידי עורך דין. נציין כי רוב המקרים בהם יש צורך לבצע הסבת דו"ח תנועה הם כאשר הדו"ח מתקבל ממצלמת מהירות.
 • כאשר ניתן דו"ח שהתקבל ממד מהירות המופעל על ידי שוטר תנועה – ניתן לנסות לתקוף את מהימנות ותקינות המכשיר, כיול המכשיר ולטעון כנגד האופן בו הופעל על ידי השוטר.  בנוסף יש לבדוק האם היו גורמים חיצוניים (כגון אנטנות) אשר השפיעו על מדידת המהירות.
 • אם בעל הרכב טוען כי הרכב נלקח ממנו ללא הסכמתו או ידיעתו, עליו להמציא מסמך שיעיד על כך. חשוב לדעת כי על פי החוק – כל עוד לא הוכח אחרת, הבעלים הרשום של הרכב הוא זה שיישא באחריות לביצוע העבירה.

התיישנות עבירות מהירות מופרזת

כאשר מדובר בדוח מצלמה:

 • הדוח יתיישן אם בתוך 4 חודשים מיום ביצוע העבירה לא נשלח לנהג דוח, קנס, כתב אישום או זימון .
 • הדוח יתיישן בתוך 6 חודשים ממועד ביצוע העבירה אם מדובר ברכב חדש או ברכב מסוג שקבע שר התחבורה.
עורך דין דיני תעבורה

כאשר מדובר בדוח רגיל או בכתב אישום

 • תקופת ההתיישנות הינה 12 חודשים. 

בכדי לטעון להתיישנות על הנהג להוכיח כי במהלך תקופת ההתיישנות לא נקטה הרשות באף הליך לגביית הדוח.

האם כדאי לקחת עורך דין?

לדעתנו מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין כאשר מדובר בעבירות מהירות. מדובר בעבירות שכיחות מאוד, כך שלתובע המשטרתי יש ניסיון רב בהתמודדות מול נהגים בתיקים אלה. יש לזכור כי מלבד עונש הקנס, בעבירות מהירות הנהג עלול לקבל נקודות שליליות בגין ביצוע העבירה. הצטברות של נקודות אלה עלולה להביא לשלילת רישיון הנהיגה, דבר אשר פוגע באורח החיים ואף בפרנסתו של הנהג. עורך דין מקצועי ידע לאסוף את הראיות הרלוונטיות, לטעון כנגד מהימנות נתוני המשטרה ואף להגיע להסדר עם התביעה במידת האפשר.

קצת עלינו

משרדנו נמנה על המשרדים המובילים בישראל בדיני תעבורה ובטיפול במקרים של נהיגה במהירות מופרזת. לאורך השנים צברנו ידע וניסיון ועל כך יעידו מאות לקוחותינו המרוצים. משרדנו מלווה את הלקוח לאורך כל ההליך, כאשר מטרתנו לערער את ממצאי התביעה וכך להפחית את עונשו של הלקוח ואף לזכותו.

עורך דין דיני תעבורה
לקביעת פגישה או ייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים
אל תעצרו כאן
יש עוד מה לגלות
מומחה לנוטריון באשדוד
מומחה לנוטריון באשדוד

נוטריון באשדוד משמש כפקיד ציבור המוסמך למלא תפקידים משפטיים שונים, לרבות חתימות עדים, ניהול שבועות ואישור מסמכים. שירותים אלו חיוניים להבטחת האותנטיות והחוקיות של עסקאות והסכמים חשובים.

נוטריון מתרגם מקצועי: דלפק השרותים שלנו
נוטריון מתרגם מקצועי: דלפק השרותים שלנו

תרגום נוטריון ממלא תפקיד מכריע במסמכים משפטיים ורשמיים, ומבטיח דיוק ואותנטיות במסגרות רב לשוניות. זה כרוך בתרגום ואישור של מסמכים להיות מחייבים מבחינה משפטית בתחומי שיפוט שונים.

נוטריון בכיר בראשון לציון
נוטריון בכיר בראשון לציון

לשירותי נוטריון בראשון לציון תפקיד מכריע בנושאים משפטיים, מתן אימות ואימות למגוון מסמכים. בין אם אתם צריכים לעשות חוזה נוטריוני, ייפוי כוח או כל מסמך משפטי אחר, נוטריון בראשון לציון יכול לסייע בהבטחת תקפות הניירת שלכם.