נתפסת על מהירות מופרזת? זה מה שניתן לעשות (וכדאי במהירות)

נהגים רבים מוצאים את עצמם עוברים לא אחת עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. חלקם בוחרים לחרוג מן המהירות המותרת מסיבות שונות, וחלקם עושים זאת בהיסח הדעת ללא כל כוונה. עם זאת מדובר בעבירה מסכנת חיים ועל כן אין להקל בה ראש.
עבירת הנהיגה במהירות מופרזת היא עבירה נפוצה מאוד. המהירות המקסימלית המותרת בכבישי ישראל מפורטת בתקנה 54 לתקנות התעבורה התשכ"א- 1961. אכיפת המהירות המותרת נעשית בעיקר על ידי מצלמות אלקטרוניות, מצלמות, דבורה שוטרי תנועה וממל"ז.

האם מדובר בעבירה חמורה?

נהיגה במהירות מופרזת נחשבת לעבירת תנועה נפוצה ומסוכנת מאוד. מהירות הנהיגה היא אחד הגורמים העיקריים לתאונות בכביש. מהירות הנהיגה משפיעה על הסיכוי להיות מעורב בתאונת דרכים ועל חומרת התאונה. ככל שמהירות הנסיעה עולה, כך עולה גם ההסתברות להתרחשותה של תאונת דרכים. עם זאת חשוב לציין כי חומרת העבירה נמדדת ביחס לגובה החריגה מן המהירות המותרת. ככל שהחריגה מן המהירות המותרת משמעותית יותר, כך גם העונש יהיה חמור יותר.

מהו העונש על מהירות מופרזת?

העונש על חריגה ממגבלת המהירות המותרת תלוי בגובה החריגה. 

 • העונש על נסיעה במהירות של 20 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית או במהירות של 25 קמ"ש מעל המותר בדרך בינעירונית הינו קנס של 250 ₪ ללא נקודות.
 • העונש על נסיעה במהירות של 21-30 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית או של 26-40 קמ"ש בדרך בינעירונית הינו קנס של 750 ₪ ו- 8 נקודות.
 • העונש על נסיעה במהירות של 31-40 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית או 40-50 קמ"ש מעל המותר בדרך בינעירונית הינו קנס של 1,500 ₪ ו- 10 נקודות.
 • נסיעה במהירות של 41 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית או של 51 קמ"ש מעל המותר בדרך בינעירונית תוביל לזימון לדיון בבית המשפט לענייני תעבורה.

ראו גם: מה העונש על נהיגה בשכרות?

אמצעים מרכזיים העומדים לרשות המשטרה למדידת מהירות

 מד מהירות לייזר (ממל"ז) – מכשיר הפועל באמצעות שליחת קרן לייזר. בית המשפט פסק כי מדובר במכשיר אמין אך זאת בכפוף ל- 3 תנאים:  

 1. ההפעלה מבוצעת על ידי מפעיל מיומן.
 2. ההפעלה נעשית לפי הוראות היצרן.
 3. למכשיר בוצעו בדיקות שגרתיות ותקופתיות כנדרש על פי ההוראות בטרם ההפעלה.

בנוסף בית המשפט חידד את הוראות ההפעלה לשוטר המפעיל את המכשיר, וקבע כי יש להקפיד עליהן.

מד-מהירות אלקטרוני לרכב – מכשיר המוצב לרוב בתוך ניידת המשטרה או על חצובה מחוצה לה. במכשיר זה ניתן לעשות שימוש ידני או אוטומטי.

מצלמות מהירות – מצלמות דיגיטליות המותקנות בכבישים ובצמתים. התצלום מועבר באופן אוטומטי למרכז השליטה ובקרה, בו התצלום עובר בקרה אנושית על-ידי שוטר ולאחר אישורו מופק הדוח.

דבורה – מכשיר למדידת מהירות באמצעות רדאר המודד מהירות על פי עקרון דופלר. 

מה ניתן לעשות אם קיבלתי דו"ח לא מוצדק על מהירות מופרזת?

 • אם בעל רכב קיבל דו"ח על מהירות מופרזת כאשר אדם אחר נהג ברכב – יש לבצע הסבת דו"ח תנועה בתוך 90 ימים מיום המצאת הדו"ח לבעל הרכב. ההסבה תתבצע על ידי חתימת הנהג על תצהיר אשר יאומת בידי עורך דין. נציין כי רוב המקרים בהם יש צורך לבצע הסבת דו"ח תנועה הם כאשר הדו"ח מתקבל ממצלמת מהירות.
 • כאשר ניתן דו"ח שהתקבל ממד מהירות המופעל על ידי שוטר תנועה – ניתן לנסות לתקוף את מהימנות ותקינות המכשיר, כיול המכשיר ולטעון כנגד האופן בו הופעל על ידי השוטר.  בנוסף יש לבדוק האם היו גורמים חיצוניים (כגון אנטנות) אשר השפיעו על מדידת המהירות.
 • אם בעל הרכב טוען כי הרכב נלקח ממנו ללא הסכמתו או ידיעתו, עליו להמציא מסמך שיעיד על כך. חשוב לדעת כי על פי החוק – כל עוד לא הוכח אחרת, הבעלים הרשום של הרכב הוא זה שיישא באחריות לביצוע העבירה.

התיישנות עבירות מהירות מופרזת

כאשר מדובר בדוח מצלמה:

 • הדוח יתיישן אם בתוך 4 חודשים מיום ביצוע העבירה לא נשלח לנהג דוח, קנס, כתב אישום או זימון .
 • הדוח יתיישן בתוך 6 חודשים ממועד ביצוע העבירה אם מדובר ברכב חדש או ברכב מסוג שקבע שר התחבורה.
עורך דין דיני תעבורה

כאשר מדובר בדוח רגיל או בכתב אישום

 • תקופת ההתיישנות הינה 12 חודשים. 

בכדי לטעון להתיישנות על הנהג להוכיח כי במהלך תקופת ההתיישנות לא נקטה הרשות באף הליך לגביית הדוח.

האם כדאי לקחת עורך דין?

לדעתנו מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין כאשר מדובר בעבירות מהירות. מדובר בעבירות שכיחות מאוד, כך שלתובע המשטרתי יש ניסיון רב בהתמודדות מול נהגים בתיקים אלה. יש לזכור כי מלבד עונש הקנס, בעבירות מהירות הנהג עלול לקבל נקודות שליליות בגין ביצוע העבירה. הצטברות של נקודות אלה עלולה להביא לשלילת רישיון הנהיגה, דבר אשר פוגע באורח החיים ואף בפרנסתו של הנהג. עורך דין מקצועי ידע לאסוף את הראיות הרלוונטיות, לטעון כנגד מהימנות נתוני המשטרה ואף להגיע להסדר עם התביעה במידת האפשר.

קצת עלינו

משרדנו נמנה על המשרדים המובילים בישראל בדיני תעבורה ובטיפול במקרים של נהיגה במהירות מופרזת. לאורך השנים צברנו ידע וניסיון ועל כך יעידו מאות לקוחותינו המרוצים. משרדנו מלווה את הלקוח לאורך כל ההליך, כאשר מטרתנו לערער את ממצאי התביעה וכך להפחית את עונשו של הלקוח ואף לזכותו.

עורך דין דיני תעבורה

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם

רשלנות רפואית

מה חשוב לדעת על תביעת רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית היא מצב מורכב היכול להיות בעל השלכות ניכרות על המטופלים ועל בני משפחותיהם. כאשר צוותי רפואה והמוסדות שהם עובדים בהם אינם עומדים בסטנדרט הטיפול המצופה במקצוע, המטופלים עלולים לחוות נזק חמור ואף קטלני. אם אתם חוששים שאתם או האנשים החשובים לכם לא קיבלתם טיפול ראוי בעת הצורך, חשוב שתכירו היטב את הזכויות שלכם ואת הדרך שבה אתם יכולים להגיש תביעה על רשלנות. לפניכם כל הפרטים בנושא.

עורך דין

יתרונותיו של עורך דין פלילי מהמרכז

בחירת עו"ד פלילי יכולה להשפיע באופן משמעותי על תוצאות התיק שלכם. עורכי דין פליליים שבסיסם במרכז, כמו תל אביב, מציעים יתרונות מובהקים מבחינת מומחיותם ונגישותם. בחיבור זה נבחן את היתרונות של שכירת עורך דין פלילי מהמרכז, תוך שימת דגש על הידע המיוחד והנגישות הנוחה שלהם.

חשיפת תפקידם של מזכירות משפטיות: מדריך מקיף

בכל הנוגע למקצוע עריכת הדין, ישנם תפקידים רבים התורמים לתפקוד חלק של משרד עורכי דין. תפקיד אחד כזה הוא תפקיד של מזכירה משפטית. אבל מה זה בעצם מזכירה משפטית ומה הם עושים? במדריך מקיף זה נתעמק בנבכי תפקיד חיוני זה ונשפוך אור על התפקיד החשוב שממלאים מזכירות משפטיות בענף המשפט.

לקביעת פגישה או ייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים

אל תעצרו כאן

יש עוד מה לגלות

גירושים

עורך דין גירושין – החשיבות של עוד ואיך תבחרו נכון

מחלוקת בחיי הנישואים יכולה להוביל להחלטה להיפרד. עורך דין גירושין בפתח תקווה הוא הכתובת לפרידה בהתאם לציפיות. עם עורך הדין עוברים על כל הנושאים החשובים בפרידה ובהם מזונות ילדים, משמורת, מזונות האישה, חלוקת רכוש ונוספים. המטרה היא להצליח לעבור לפרק הבא בהתאם לציפיות שלך ולהצליח להתגבר על הבעיות והמחלוקות בצורה הטובה ביותר.

עורך דין

הבנת תפקידו של עורך דין מעצר: הדרכה משפטית בזמנים מטרידים

כאשר עומדים בפני סיטואציה קשה הכרוכה במעצר, ישנה חשיבות מכרעת לפנות להכוונה של עורך דין מעצרים מנוסה. אנשי מקצוע משפטיים אלו מתמחים במתן ייעוץ וייצוג מומחים לאנשים המעורבים בחקירות פליליות או נעצרו על ידי המשטרה.

ניווט במבוך המשפטי: המורכבות של חתונה אזרחית בחול

תכנון חתונת יעד יכול להיות חוויה מלהיבה, אבל כשזה מגיע לניווט בין המורכבות המשפטית של חתונה אזרחית בחו"ל, דברים יכולים להפוך במהירות למכריעים. מהבנת החוקים והדרישות המקומיות ועד להבטיח שהנישואים שלך יהיו מוכרים כחוק בבית, ישנם גורמים רבים שיש לקחת בחשבון. במאמר זה נתעמק בנבכי ארגון חתונה אזרחית לישראלים במדינה זרה ונשפוך אור על המבוך המשפטי בו עלולים להיתקל זוגות.

ויזה – איך בוחרים את הכרטיס הנכון

אחת ההחלטות החשובות שאנחנו צריכים לקחת, בין אם זה באופן אישי ובין אם זה באופן עסקי, היא באיזה כרטיס אשראי להשתמש. בגיל מסוים, בדרך כלל